Od prevencije i njege zuba osoba svake životne dobi do odstranjivanja karijesa ili zubnog živca područje je kojim se bavi opća stomatologija, a sve u svrhu očuvanja zdravlja usne šupljine. Prilikom Vašem prvog dolaska na pregled, u razgovoru s našim stomatolozima ćete saznati sve o postojećem stanju vaših zuba, čeljusti i desni te sve o mogućim rješenjima liječenja koja naša poliklinika nudi. Konačan cilj našeg pristupa pacijentu uvijek je zdrav i prirodan osmijeh.
Zubni karijes je infekcija koja nastaje djelovanjem bakterija koje u interakciji s ljepljivom i hranom bogatom ugljikohidratima proizvode kiselinu koja uništava caklinu i omogućuje bakterijama daljnji prodor u ostale zubne strukture. Na nastanak karijesa utječu prehrambene navike, oralna higijena te nasljedne karakteristike (razmaknutost među zubima, sastav i količina sline). Karijes je bitno prepoznati u što ranijem stadiju da ne bi došlo do potpunog razaranja zubnih tkiva te naposljetku i gubitka zuba.
U početnom stadiju javlja se u obliku malih demineraliziranih dijelova cakline koji budu omekšani zbog djelovanja kiselih produkata bakterija. Često je asimptomatski te se može prepoznati kao bjelkasto mutno obojenje cakline. U uznapredovalim stadijima javlja se preosjetljivost na slatku, vruću te hladnu hranu i pića. Liječenje se provodi uklanjanjem inficiranog sadržaja te postavljanjem kompozitnog ispunjenja (bijele plombe).
Estetski ispuni (bijele kompozitne plombe), osim što obnavljaju puknute, nedostatne dijelove zuba, mogu se koristiti i u kozmetičke svrhe (promjena boje, oblika te veličine zuba). Njihove prednosti su brojne: omogućuju kemijsku povezanost sa strukturom zuba, čvrstoća se postiže za nekoliko sekundi, odgovaraju prirodnoj boji i izgledu zuba te se mogu popraviti ako se oštete.
Endodoncija je grana dentalne medicine koja se bavi liječenjem patoloških procesa koji su zahvatili zubnu pulpu. Zubna pulpa daje vitalnost zubu opskrbljujući ga krvnim žilama i živcima. Smještena je u njegovoj unutrašnjosti i na taj je način zaštićena od vanjskih utjecaja (bakterija, promjenjivog pH usne šupljine).
Uslijed uznapredovalih karijesa, koji nisu na vrijeme prepoznati i liječeni, dolazi do oštećenja tvrdih zubnih tkiva (cakline i dentina) te do izlaganja pulpe i, naposljetku, njene infekcije. Bol je jedan od glavnih simptoma akutne upale, praćene osjetljivošću na hladne i tople podražaje, s mogućnošću pojave otekline ili fistule (gnojnog prištića). Neliječenjem akutne upale na vrijeme, ona prelazi u kroničnu upalu (nastaje granulom) koja se širi direktno u kost i razara je. Dijagnosticiramo je pomoću rendgenskih snimki. Pojavljuje se kao zacrnjenje, tj. translucencija u području periapeksa.
Liječenje se provodi uklanjanjem cijele pulpe iz središnjeg prostora krune zuba i korijenskih kanala. Temeljito čistimo, obrađujemo i ispiremo kanale posebnim instrumentima i antisepticima te na kraju ih punimo biokompatibilnim materijalima kako bi onemogućili daljnji prodor bakterija u unutrašnjost korijena i sačuvali zub.
Pri strojnoj instrumentaciji koristimo jednu od najnovijih tehnika – Reciproc tehniku. Takvi instrumenti su dizajnirani tako da očuvaju primarni izgled kanala, nije potrebno njegovo dodatno širenje kako kod ručne instrumentacije, a i samim tim se smanjuje i vrijeme terapije. Reciproc tehnika ima veliku prednost u lakoći obrade zavijenih korijenskih kanala koji često ručnom instrumentacijom ostanu nedovoljno obrađeni.